Zabezpieczenie konstrukcji dachowej przed szkodnikami

Zabezpieczenie konstrukcji dachowej przed szkodnikami

Ochrona więźby dachowej przed szkodnikami to nie tylko kwestia zwiększenia estetyki budynku, ale również jego bezpieczeństwa. Drewno toczone przez szkodniki ma mniejszą wytrzymałość, co przekłada się na osłabienie stabilności całej konstrukcji dachowej. Dlatego tak ważne jest odpowiednie jest jego zabezpieczenie.

Jak to zrobić? Czy należy dobierać rodzaj zabezpieczenia do rodzaju drewna budowlanego? Co w przypadku uszkodzonych elementów więźby? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu.

A jeśli masz problem ze szkodnikami drewna w swoim domu, skontaktuj się z nami, zanim problem stanie się poważniejszy!

Więźba dachowa – na co jest narażona?

Więźba dachowa stanowi fundamentalny element konstrukcji dachowej i jako taka musi być odpowiednio zabezpieczona przed szkodliwym działaniem różnych czynników zewnętrznych. I chociaż największe zagrożenie w dłuższej perspektywie mogą stanowić szkodniki drewna, to istnieje również kilka innych niebezpieczeństw, których trzeba być świadomym.

Oto one!

  • Działanie warunków atmosferycznych (opady atmosferyczne, promieniowanie UV, wiatr) – długotrwałe wystawienie drewna konstrukcyjnego na działanie tych czynników może osłabiać jego wytrzymałość.

  • Wilgoć – jeden z większych wrogów drewna. Wilgoć prowadzi do gnicia drewnianych elementów konstrukcyjnych i deformacji; sprzyja również rozwojowi grzybów domowych i pleśni.

  • Uszkodzenia mechaniczne – mogą powstawać na skutek ciężaru (np. zwały śniegu zalegające na dachu) lub w wyniku działań człowieka/zwierzęcia. Objawiają się pęknięciami na powierzchni lub widocznymi ubytkami.

  • Błędy konstrukcyjne – problemy wynikające z niewłaściwie wykonanej usługi, na przykład błędne wyliczenia lub złe mocowania.

  • Szkodniki – różnego rodzaju szkodniki (spuszczel pospolity, kołatek domowy), owady żerujące i gryzonie, które zalegają się na więźbie dachowej, tocząc w niej tunele, nagryzając lub uszkadzając w inny sposób.

Aby odpowiednio zadbać o powierzchnię drewna więźby dachowej należy nie tylko zabezpieczyć ją na etapie budowy, ale również nadzorować w późniejszym okresie. Regularne sprawdzanie jej stanu, przeprowadzanie konserwacji, naprawa uszkodzeń na bieżąco oraz stosowanie odpowiednich środków ochrony przed warunkami atmosferycznymi i szkodnikami pozwoli na zwiększenie wytrzymałości drewna na długi czas.

Jak zabezpieczyć strukturę drewna więźby dachowej?

Więźby dachowe są narażone na różne zagrożenia, dlatego ich zabezpieczenia powinny być wszechstronne. Dużo zależy od gatunku drewna, ale o każdy rodzaj można zadbać, stosując odpowiednie środki i strategie.

Oto kilka podstawowych sposobów na ochronę drewna w swoim domu:

  • impregnacja więźby dachowej,

  • malowanie/lakierowanie drewna,

  • dodatkowe zabezpieczanie (np. uszczelnianie) miejsc najbardziej narażonych na wilgoć,

  • wentylacja,

  • stosowanie preparatów przeciwgrzybowych i przeciwpleśniowych,

  • regularne monitorowanie stanu więźby dachowej i naprawa ewentualnych szkód.

Najbardziej podstawowych krokiem jest impregnacja drewna. Impregnat wnika głęboko w drewno konstrukcyjne, zabezpieczając przed wilgocią, pleśnią, grzybami i insektami. Dzięki temu można chronić materiał przed różnego rodzaju zagrożeniami na długie lata.

Jak zabezpieczyć więźbę dachową przed szkodnikami?

Z naszego doświadczenia wynika, że jednym z najczęściej pojawiających się problemów z więźbą dachową jest występowanie szkodników, które wnikają w strukturę surowca i ją osłabiają. Jak ich uniknąć, a jeśli się pojawią, jak je zwalczyć?

W tym celu można zastosować jedną z kilku metod:

  • klasyczna dezynsekcja opryskowa (np. metodą ciśnieniową),

  • dezynsekcja z wykorzystaniem preparatów żelowych,

  • zamgławianie ULV,

  • fumigacja, czyli dezynsekcja gazowa,

  • deratyzacja (w przypadku wystąpienia gryzoni).

Wybór środka powinien uwzględniać specyfikę budynku i być dostosowany do jego rodzaju. Inne metody wykorzystuje się w pomieszczeniach zamkniętych, a inne na przestrzeniach otwartych (np. na zewnątrz budynku).

Surowiec i metoda zwalczania szkodników, owadów i gryzoni, nie może również negatywnie wpływać na funkcjonowanie użytkowników domu, dlatego kwestie bezpieczeństwa powinny być priorytetem.

Kiedy zdecydować się zabezpieczenie drewna konstrukcyjnego?

Innym pytaniem, które często zadają sobie właściciele domów, jest "kiedy zdecydować się na użycie środków ochrony drewna?". Pytanie jak najbardziej zasadne, bo chociaż normą jest obecnie zabezpieczenia więźby dachowej na etapie budowy, to co zrobić ze starszymi mieszkaniami? Czy w przypadku elementów, które mają już kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, jedynym rozwiązaniem jest remont dachu?

Decyzja o zabezpieczeniu drewna konstrukcyjnego może zależeć od kilku czynników, w tym wieku drewna, jego stanu, wcześniejszej konserwacji oraz obecnych potrzeb i budżetu. Najczęściej dochodzi do tego w jednym z pięciu przypadków.

  1. Podczas budowy.

  2. Regularne zabezpieczanie podczas konserwacji (raz na kilka-kilkanaście lat).

  3. Po wystąpieniu problemów (np. oznaki żerowania szkodników).

  4. W trakcie modernizacji lub remontu (np. impregnacja starej więźby dachowej).

  5. W przypadku starszych budynków, w których tego typu działania nie były od dawna przeprowadzane.

Warto przy tym pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jest to nie tylko tańsze, ale również efektywniejsze, bo reagowanie na problem będzie wymagało zazwyczaj więcej pracy, czasu i energii. Najlepszą metodą jest więc systematyczne dbanie o więźbę dachową, a ona odpłaci się dobrym wyglądem i wysoką wytrzymałością przez lata.

Nasza firma zajmuje się m.in. zwalczaniem szkodników żerujących na więźby dachowej, więc jeżeli zauważyłeś u siebie ten problem, nie zwlekaj. Skontaktuj się z nami już dzisiaj, aby zlikwidować zagrożenie i zabezpieczyć drewno na kolejne lata.

do góry